Imeniten primer gotske dvoranske cerkve. Krasijo jo umetelno oblikovani oboki, angelska zvezda in črn marmornat oltar.
Naravni pomol, na katerem stoji stara Radovljica, zaključuje župnijska cerkev sv. Petra. Pred njo je čudovit trg z razstavo o razvoju mesta Radovljica.
Preprosta zunanja podoba izvira s konca 19. stoletja, ko so cerkev zaradi slogovnega poenotenja regotizirali. Predelali so fasado, slikana stekla na oknih, vhodne portale in njihovo okrasje ter obnovili poslikavo cerkvenih obokov.
V notranjosti vas pozdravi dvorana, ki jo stebri, ki nosijo rebrast obok iz osmerokrakih zvezd delijo v tri dele. Obok srednje ladje krasi angelska zvezda. Tudi prezbiterij je visok, zvezdasto obokan s figuralnimi sklepniki.
Prvotni gotski glavni oltar sv. Petra je v 18. stoletju nadomestil oltar iz črnega marmorja, delo Ludovica Bombassija iz Ljubljane. Kipa sv. Leopolda in sv. Miklavža ob strani sta delo Angela Pozza. V prezbiteriju stoji novejši oltar, obrnjen proti ljudem, delo kiparja Janeza Jarma.
Ob zaključku južne ladje je Marijina kapela. Bel Marijin oltar je delo Janeza Vurnika ml. iz leta 1898. Ob zaključku severne ladje stoji tabernakelj, ki ga je v tridesetih letih 20. stoletja zasnoval radovljiški arhitekt Ivan Vurnik, s slikami pa ga je opremila njegova žena Helena Vurnik. Na stranskih oltarjih sv. Roka in Sebastjana ter sv. Katarine so se ohranile slike z oltarjev iz 17. stoletja.
Okrog cerkve in župnišča je že v 14. stoletju stalo obzidje. Za cerkvijo je v bunkerju iz 2. svetovne vojne urejena kapela sv. Edith Stein. V župnijskem dvorcu pa je ohranjen prostor, v katerem je bila nekdaj taverna. Kapelo in taverno si lahko ogledate po predhodnem dogovoru ali v sklopu vodenega ogleda po Radovljici.
Na mestu današnje cerkve je verjetno že v 10. stoletju stala lastniška kapelica, takrat verjetno edina stavba na pomolu. S širjenjem mesta in večanjem njegovega bogastva je rasla tudi cerkev. Do 13. stoletja so jo že toliko utrdili, da so v Radovljico iz Rodin prenesli sedež prafare. Iz triladijske romanske bazilike je okrog leta 1500 nastala gotska cerkev. Letnica 1495 nad vrati morda nakazuje začetek njene velike obnove.
Sprehodite se po enem najlepših starih mestnih jeder v Sloveniji. Občudujte slikovite hiše iz 16. in 17. stoletja ter se poglobite v zgodbe, ki jih pišejo njihovi prebivalci.
Na trgu pred radovljiško cerkvijo vas pozdravlja bronasti kip Ceneta Avguština. Nedaleč stran je razstava o razvoju mesta z edinstveno keramično maketo.
Raziščite staro mestno jedro Radovljice v družbi izkušenega lokalnega vodnika.
Sprehod po stari Radovljici v družbi lokalnega vodnika. Vsak torek in nedeljo dopoldan.