Sobote dopoldan so odličen čas za obisk mestnega jedra Radovljice. Prav poseben razlog pa je Radolška tržnica, ki se na trgu pred radovljiško cerkvijo odvija vsako prvo soboto v mesecu.
Piše: Špelina shramba
Ko se je konec leta 2021 chef Uroš Štefelin z ekipo iz Mošenj preselil v Radovljico, je v slikovito gorenjsko mestece pripotovala tudi mesečna tržnica lokalnih dobrot, rokodelskih izdelkov in starin. Hiša Linhart sicer v primerjavi z Vilo Podvin nima prostornega vrta, ima pa pred seboj čudovit Linhartov trg, ki velja za enega najlepše ohranjenih srednjeveških trgov v Sloveniji.
Naj spomnimo, Podvinske tržnice na vsako prvo soboto v mesecu, je v Vili Podvin že leta 2013 začel pripravljati šef Uroš Štefelin, seveda ob pomoči vsestranske Marcele Klofutar. Ideja je bila preprosta: ponuditi kupcem lokalne sestavine, iz katerih so nastajale jedi v restavraciji Vila Podvin. Prav povezovanje je eden od prepoznavnih znakov Štefelinovega ustvarjanja, njegovo zeleno delovanje pa so opazili tudi strogi kulinarični kritiki gastronomskega vodnika Michelina.
Radolška tržnica, sejem lokalnih dobaviteljev, rokodelskih izdelkov in starin, ki se odvija med gotsko cerkvijo sv. Petra ter impozantno Radovljiško graščino, je pravo mesto za ljubitelje prijetnega vzdušja, nakupovanja in izvrstnih lokalnih dobrot. Tržnica se odvija vsako prvo soboto v mesecu med 10.00 in 12.00.
Marsikaj dobrega najdemo na tej gorenjski tržnici, katere posebnost je ta, da nekaj stojnic vsakokrat zavzamejo tudi rokodelski izdelki gorenjskih, predvsem radolških, ustvarjalcev. Razstavljalci sicer niso vedno povsem isti, vendarle pa si lahko najbolj značilne ogledate na tej strani. Na februarski tržnici smo lahko občudovali čudovite izdelke domačih ustvarjalcev, Matejo Legat in Marka Milenkoviča iz umetniške delavnice 6th Sense Art, ki ponuja sodobne keramične in glinene izdelke. Na sosednji stojnici je ustvarjalka Andreje Škulj, ki ima v Kranju že vrsto let lončarski atelje. Njene skodelice in potičnice, kot tudi izdelki za dom, so narejeni natančno, iskreno in srčno. V veselje vam bo poklepetati z ustvarjalci, še bolj pa še isti dan v domačem okolju občudovati katerega od krasnih izdelkov. Poleg keramičnih izdelkov boste našli tudi stojnice z modnimi dodatki.
Radolški tržnici se je pridružil tudi Bolšjak, ki je prej na trgu poteka vsako prvo nedeljo v mesecu. Tako boste vsakič lahko izbirali tudi med raznovrstnimi starinami.
Med tistimi, ki niso spustili nobene Podvinske oziroma zdaj Radolške tržnice, je kmet Franc Gogala s Kmetije pr' Mrkot iz Dvorske vasi, ki je tudi eden od stalnih dobaviteljev Okusov Radol'ce. "No, le na eni tržnici v Podvinu nisem bil," se široko zasmeji markantni kmetovalec. Zakaj pa ne? "Težave z blagajno," pojasni, ne brez nasmeška. Franc Gogala, ki je s svojo ponudbo surovin tesen sodelavec šefa Uroša Štefelina, na tržnico prinese mnogo doma pridelanih dobrot: moko, različne zdrobe, domače sirupe ter vložnine in marmelade, med katerimi je ena prav posebna - slivova, pripravljena s kančkom ingverja. Nanjo, kot tudi na zdrob iz rdeče koruze trdinke, je Gogala še posebej ponosen.
Iz Dvorske vasi prihaja tudi Kmetija in vrtnarija Šlibar, ki ponuja domače mesnine, jajca ter cvetje. Iz Mošenj prihaja Ekološka kmetija Darja s ponudbo mok, kosmičev ter izdelkov iz konoplje, iz sosednjega Globokega pa Mlin Globoko. Tam boste našli pekovske izdelke ter domače testenine.
Ker se v Radol'ci radi povezujejo in sodelujejo tudi s pridelovalci iz drugih gorenjskih občin, pa tudi širše, boste pridelovalce od drugod našli tudi na Radolški tržnici. Odlično se na tržnici počuti Mateja Reš iz Gorij, ki v Zgornjih Gorjah skrbi za Vrt okusov - Garden of Tastes. Njena stojnica je pisana, saj tu najdemo domače čaje, vložnine, sirupe, marmelade in tudi kak izdelek, ki ga speče z ljubimi ji drožmi.
Na tržnici lahko najdete še pivo iz žirovniške pivovarne Carniola, tržnico pa občasno obiščejo tudi vinarji ter oljarji iz drugih slovenskih regij.
Zanimivost Radolške tržnice je, da boste na njej v družbi lokalnih dobaviteljev našli tudi gostince iz združenja Okusi Radol'ce. Vsakič se jih na tržnici nekaj predstavi. Gostišča Tulipan, kjer so v času korone pričeli s peko kruha v krušni peči, vas razveseli s kruhom. Mimogrede, tukaj lahko ogledate, kako kruh spečejo!
Hiša Linhart se predstavlja z gorenjsko klobaso s tepko, tepkami v čokoladi in še sokom iz te stare gorenjske sorte hrušk, izdelan v bližnjem Vipiju, Gostišča Draga pa je epidemijo in čas zaprtih obratov izkoristilo za razvoj jedi v kozarcih. Enolončnic vseh vrst si boste na tržnici lahko izbrali za ves mesec in s tem poskrbeli za hitre obroke, ko časa za kuho ni.
Nedvomno boste na tržnici lahko nakupili vse za vaše sobotno kosilo, še bolj pa priporočamo, da obisk Radovljice izkoristite za kosilo v kateri od radovljiških gostiln, dobrote iz tržnice pa pustite za nedeljo ali morebiti ponedeljek. Če vas zanima tudi enostavni recept za kosilo iz sestavin, kupljenih na Radolški tržnici, ga najdete v Špelini shrambi.
Sejem lokalnih pridelovalcev, rokodelskih izdelkov in starin poteka vsako prvo soboto v mesecu, med 10. in 12. uro, na trgu pred cerkvijo, v primeru slabega vremena pa v Radovljiški graščini.
Poleg lokalnih dobaviteljev, imajo Okusi Radol'ce še kar nekaj dobaviteljev, ki skrbijo, da so meniji sestavljeni iz slovenskih sestavin. Dobavitelje lahko srečate enkrat mesečno na Radolški tržnici.
Sprehodite se po enem najlepših starih mestnih jeder v Sloveniji. Občudujte slikovite hiše iz 16. in 17. stoletja ter se poglobite v zgodbe, ki jih pišejo njihovi prebivalci.