Kroparska Kapelca stoji dvignjena nad Kropo sredi gozdnatega pobočja. Zgradili so jo zaradi čudežnega pripetljaja.
Podružnična cerkev Matere božje je med domačini v kovaški Kropi bolj poznana kot Pri kapelci ali Kapelca. Nekdaj je bila znamenita romarska cerkev.
Graditi so jo začeli leta 1712 nad naseljem na mestu, kjer je sedem dečkov leta 1707 našlo Marijino milostno podobico – Kroparsko Mater božjo. Najprej so tam postavili oltarček in vanj dali najdeno podobico. Eden od dečkov je bil nem, po pripetljaju pa je čudežno spregovoril. Kraj je postal cilj številnih romarjev. Na mestu oltarja so Kroparji sezidali cerkev.
Romarska pot je pozneje zamrla.
Oglejte si igrani film o legendi.
Tloris cerkve je potegnjen osmerokotnik s kvadratnim prezbiterijem. Cerkev je primer baročne arhitekture. Zvonik so povišali sredi 19. stoletja in je visok kar 56 metrov. Oblikovno izstopa njegova novogotska streha.
Oprema cerkve je predvsem poznobaročna. Glavni oltar ima v niši podobo Matere božje, ki jo držita dva angela. Ob straneh so kipi svetnikov Florjana, Joahima, Ane in Nikolaja. Za glavnim oltarjem je slabo ohranjena slika Kroparske Marije s prikazom čudežne obuditve otroka, ki jo pripisujejo kranjskemu slikarju Leopoldu Layerju.
V cerkvi je vrsta votivnih slik in fresk, povezanih z legendo o milostni podobici. O tem govori velika votivna slika v ladji in freski na slavoločni steni (ti sta delo Matije Bradaška). Med votivnimi slikami je tudi Odkritje čaščene Marijine podobe, ki se pripisuje domačemu slikarju Janezu Krstniku Potočniku.
H Kapelci vodi pešpot. Pri hiši Kropa 7 zavijete v hrib in pot vas bo privedla do cerkve in vikarjeve hiše ob njej. Cerkev je zaklenjena.
Ob podružnični cerkvi Matere Božje stoji častitljiva baročna zgradba, po domače Mežnarija (l. 1747). Gibanje Kultura-Natura Slovenija je v tej hiši uredila svoje kulturno središče z naslednjimi vsebinami:
V prostorih Mežnarije se odvijajo tudi tematske delavnice za otroke in odrasle, po dogovrou možen tudi ogled bližnje cerkve "Kapelce" in voden ogled Krope. Informacije: po tel. 070509980 ali na e-mail: info@kultura-natura.si, pkdslovenia@gmail.com.
V Kropi sta dve cerkvi. Cerkev sv. Lenarta je starejša, večja in laže dostopna.
Prikaz obdelave železa od železove rude do žeblja. Zgodovina kovaštva zaživi ob številnih maketah, ki jih bodo pognali samo za vas.
Edina v celoti ohranjena kovačnica za ročno kovanje žebljev vas bo prevzela s svojo pristnostjo. Notranjost je na voljo tudi v aplikaciji RadolcaApp.