Skoči do osrednje vsebine

Bogata notranjost cerkve

Cerkev sv. Urha

Freske Matije Bradaška v cerkvi sv. Urha veljajo za enega najkakovostnejših spomenikov stenskega slikarstva 19. stoletja v Sloveniji.

Cerkev v Begunjah

Sredi vasi Begunje, prav nasproti mogočne graščine, stoji cerkev sv. Urha. Preprosta zunanjost je pravo nasprotje bogato poslikane notranjščine. Notranjost cerkve lahko spoznate med vodenim ogledom Begunj.

 
Zgodovina cerkve

Cerkev sv. Urha v Begunjah je bila prvič omenjena že leta 1403. Prvotno je bila lastniška cerkev blejskega gospostva briksenških škofov. Današnja baročna cerkev je bila dograjena v drugi polovici 18. stoletja, ko so jo prekrili z opeko z opuščenega gradu Kamen v Begunjah.

 

Notranjost cerkve

V cerkvi je pet kamnitih oltarjev. Glavni oltar sv. Urha je nastal v začetku 18. stoletja in je bil v cerkev prinesen od drugod. Prvotno oltarno sliko je v začetku 20. stoletja nadomestila slika Ivana Šubica. 

Starejši od cerkvene stavbe je tudi stranski Marijin oltar. Nastal naj bi okrog leta 1700 in je najprej krasil kapelo na gradu Kamen. Na oltarju je grb gospodov Lamberških, lastnikov gradu. Stranski oltar sv. Mihaela je kopija Marijinega oltarja in prav tako nosi grb Lambergov. Okrog leta 1900 so ga spremenili v oltar Srca Jezusovega in na oltarno mizo postavili kip Srca Jezusovega. 

 

Poslikava notranjščine velja za najboljše delo Matije Bradaška in za enega najkakovostnejših spomenikov stenskega slikarstva 19. stoletja pri nas. Osrednji prizor v ladji so binkošti, obkrožajo jih prizori iz Kristusovega življenja. Na stenskih poljih ob oknih prvega dela prezbiterija so groteske, na notranji strani obočnih lokov pa štiri kreposti (pravičnost, moč, razumnost, zmernost).
 

Okolica cerkve

Ob cerkvi je doprsni kip škofa Antona Bonaventure Jegliča, ki je bil rojen v Begunjah leta 1850. Izdelal ga je domačin Stane Kolman. Kip kanonika in begunjskega župnika Martina Erklavca je v zahvalo za pomoč izdelal kipar in slikar Nikolaj Mašukov.

 

Povezane novice

Grad Kamen
Dom narodno-zabavne glasbe

Begunje pod goro Begunjščico so rojstni kraj slovenske narodno-zabavne glasbe in kraj navdiha za številne pesmi Slavka Avsenika.

Voden ogled Begunj
Vaške zanimivosti, dela Jožeta Plečnika in glasba Slavka Avsenika

Z lokalnim vodnikom obiščite zanimivosti v Begunjah na Gorenjskem.

Rojstna hiša Slavka Avsenika
Zanimiv sprehod po Begunjah

Vaška pot vabi na sprehod skozi rodni kraj Slavka Avsenika, kjer je še vedno živ spomin na pretekle dni.

Graščina Katzenstein
Dvorec s parkom v središču Begunj

Ob graščini se sprehodite pod krošnjami kostanjevega drevoreda. Ta vodi do Plečnikovih umetnin in urejenega grobišča talcev v parku.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?