Galerija Šivčeva hiša je pravi naslov za ljubitelje umetnosti. Poleg likovnih razstav, hiša vabi tudi zaradi bogate zunanje in notranje arhitekturne podobe.
Vstopite skozi lesena obokana vrata in spoznajte slovensko likovno umetnost. Umetnost tukaj živi pod gotskimi oboki meščanske hiše. V pritličju hiše se na razstavah predstavljajo slovenski in tuji likovni umetniki. Na stalni razstavi izvirnih ilustracij pa boste podoživeli pravljice iz otroštva.
Šivčeva hiša je eden najboljših primerov poznogotskega meščanskega stavbarstva pri nas. Zaradi ohranjene stavbne zasnove in bogatega okrasja na fasadi ter v notranjosti, hiša velja za najboljši primer meščanske hiše iz 16. stoletja v Sloveniji.
Galeriji sta namenjena dva prostora v pritličju. Letno se izmenja približno 10 razstav.
Predstavljajo se slovenski likovni ustvarjalci na samostojnih in skupinskih razstavah. Vsako leto v Galeriji Šivčeva hiša gostuje razstava udeležencev mednarodne likovne delavnice Slovenija, odprta za umetnost na Sinjem Vrhu.
MUZEJ
Poleg galerije in zbirke ilustracij je Šivčevo hišo vredno obiskati tudi zaradi njene edinstveno ohranjene zunanje in notranje arhitekturne podobe. Pročelje hiše bogatijo freska stvarjenja Eve iz 17. stoletja, dvojni nadstropni pomol, šivani robovi ter okrasitev oken in vrat. Notranja razdelitev prostorov je tipična za meščanske hiše 16. in 17. stoletja.
V pritličju nekdanjo trgovino in obrtno delavnico zaznamuje čudovito ohranjen gotski obokan strop. V nadstropju so ohranjeni trije prostori: reprezentativna bivalna soba, kuhinja in kašča. Osrednji bivalni prostor je obdan z originalnim lesenim opažem, vežo pa bogatijo portali in kamnita ograja.
Bogata zbirka otroških in mladinskih ilustracij je na ogled na stalni razstavi. Na njej so zbrana dela 27 ilustratork in ilustratorjev. Predstavljena so dela iz znanih del otroške in mladinske literature.
Med njimi so ilustracije iz slikanic in knjig Najdihojca, Zvezdica Zaspanka, Enci benci na kamenci, Pestrna, Kdo je Vidku napravil srajčico, Modrost kralja Salomona, Palčica in druge. Najstarejše v zbirki so ilustracije Maksima Sedeja iz leta 1947, nastale za knjigo Maksima Gorkija Detinstvo.
Linhartov trg 22, Radovljica
T: 04 532 05 20
E: galerija@mro.si
www.mro.si
april-junij in september-december (torek-sobota): 10:00-12:00 in 16:00-18:00
julij-avgust (torek-nedelja): 10:00-12:00 in 17:00-19:00
januar-marec: za predhodno najavljene skupine
Aktualni urniki muzejev v Radovljici in okolici na enem mestu.
Spoznajte zakaj je bilo 18. stoletje prelomno za razvoj slovenstva in slovenskega gledališča.
Najslajše slovensko mesto, ki velja za mesto z največ sonca na Gorenjskem.
Ob notranjem atriju Bazilike Marije Pomagaj na Brezjah je v širokem hodniku samostana na ogled stalna razstava del akademskega slikarja Nikolaja Mašukova.