Zgodba druge svetovne vojne. Nekdanje jetniške celice gestapovskega zapora so spremenjene v spominski muzej. Odprto po predhodnem dogovoru.
Muzej Talcev se nahaja v središču vasi Begunje, v severozahodnem delu mogočne graščine Katzenstein. Tu so bili v letih od 1941 do 1945 zloglasni gestapovski zapori. Spominski muzej prikazuje nekdanje celice s pretresljivimi zapisi jetnikov na stenah in razglasi okupatorjev.
V begunjskih zaporih je med drugo svetovno vojno trpelo 11.477 zapornikov, večinoma pripadnikov odporniškega gibanja z Gorenjske, pa tudi iz ostalih slovenskih pokrajin in tujih državljanov. Mnogi so bili iz zaporov poslani v koncentracijska taborišča, po večini v Mauthausen in Dachau. Ena od skrajnih oblik nacističnega zatiranja svobodoljubja je bilo streljanje talcev. Iz begunjskih zaporov je bilo usmrčenih 849 ljudi.
Dne 4. maja 1945 je Kokrški odred partizanske vojske zavzel begunjske zapore in osvobodil 632 jetnikov. Na ta dan imajo v Begunjah vsako leto praznik, ki ga počastijo s spominsko svečanostjo.
V parku ob graščini in v bližnji dolini Draga je urejeno grobišče 667 talcev in partizanov. Obeležji sta bili urejeni po načrtih arhitekta Edvarda Ravnikarja. Umetniške skulpture v graščinskem parku so delo akademskega kiparja Borisa Kalina.
Odpiralni čas 2024
Dnevi odprtih vrat: vsako drugo nedeljo v mesecu med 10.00-16.00
Julij- avgust: Sobota od 10.00-16.00
Za skupine odprto po predhodni najavi na 04 53 20 528 ali mro@mro.si
CENIK
Muzeji radovljiške občine
mro@mro.si
T: 04 53 20 528
Muzejska recepcija: 04 533 37 90
www.mro.si
Aktualni urniki muzejev v Radovljici in okolici na enem mestu.
Begunje pod goro Begunjščico so rojstni kraj slovenske narodno-zabavne glasbe in kraj navdiha za številne pesmi Slavka Avsenika.
Vaška pot vabi na sprehod skozi rodni kraj Slavka Avsenika, kjer je še vedno živ spomin na pretekle dni.
Ob graščini se sprehodite pod krošnjami kostanjevega drevoreda. Ta vodi do Plečnikovih umetnin in urejenega grobišča talcev v parku.